Trakya Üniversitesi'nden Elbasan, Tetova ve Atina Üniversitelerine Ziyaret

Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında Arnavutluk Elbasan’daki University of Elbasan "Aleksandër Xhuvani" Yunanistan Atina’daki National and Kapodistrian University of Athens ve Makedonya Tetova’daki Tetova State University’i ziyaret etti.

Arnavutluk “Alexander Xhuvani” Elbasan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Skender Topi, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sotir Mali, Dış İlişkiler Koordinatörü Eda Çela ve Üniversite Kütüphanesi Müdürü Elvis Doha ile görüşüldü. Prof. Dr. Skender Topi, Trakya Üniversitesinin destekleri ile kurulan ve Arnavutluk’ta tek olan Türkoloji Bölümüne çok büyük ilgi olduğunu ve 500 öğrencinin Türk Dili dersi almak için başvurduğunu söyledi. Prof. Dr. Skender Topi, ayrıca kütüphanelerine verilen Türkçe kitaplar için Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ederek; yıl içersinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine staj için gelen öğrenciler verilen eğitimden ve karşılamadan dolayı çok memnun olduklarını ifade ederek Bahar döneminde yeni bir Tıp Fakültesi öğrenci grubunu yolmak istediklerini belirtti. Ayrıca Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Demir’in önerdiği Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik “Yaz Okulu Projesi” hakkında da görüşmeler yapıldı.

Ziyarette üniversiteler arası Erasmus+ ve Mevlana Programı, Balkan Üniversiteler Birliği toplantısı ile ilgili görüşmeler yapıldı ve bu programların iki üniversite arasında daha aktif kullanılması için fikir alışverişinde bulunuldu.

Kimya Bölüm başkanı Prof. Dr. Mesut Kaçan Eylül 2018 tarihinde Trakya Üniversitesinde düzenlenecek olan “Uluslararası Balkan Kimya Kongresi” hakkında Kongre Bilim Komitesi üyesi Prof. Dr. Sotir Mali ile görüşerek bilgi verdi.

Yunanistan’daki Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi desteğiyle kurulan Avrupa ve Dış İlişkiler Birimi Koordinatörü Dr. Fotini Fryda ile görüşüldü. İki üniversite arasında Erasmus+ programının özellikle de Türk Dili ve Yunanca bölümleri arısında aktif olarak kullanıldığı ve bu bölümlerde özellikle ileriki dönemlerde Öğretim Üyesi bazında da ilişkilerin kurulması hususunda görüş alışverişinde bulundular. 

Ek Resimler
Bu içerik 07.02.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 51 kez okundu.